natural picture of woman with no wrinkles and clear skin


 

Czym cechują się wypełniacze z kwasem hialuronowym?

W tym typie wypełniaczy stosuje się specjalny rodzaj usieciowanego kwasu hialuronowego (nieusieciowany preparat zostałby rozłożony w ciągu kilku dni), który cechuje się wysoką bioprzyswajalnością. Bioprzyswajalność eliminuje ryzyko nadwrażliwości i reakcji alergicznych do minimum, dzięki czemu niebezpieczeństwo odrzucenia wypełniacza przez organizm jest bardzo niskie. Z kolei sieciowanie pozwala utworzyć taką strukturę cząsteczek kwasu hialuronowego, które nie zostaną natychmiastowe zdegradowane przez naturalne enzymy organizmu, ale utrzymają się w skórze nawet kilka miesięcy. Materiał pomimo skomplikowanej struktury,  łatwo przenika do skóry, wypełniając zmarszczki oraz nadając skórze objętości i podnosząc poziom jej nawilżenia. Wypełniacze z kwasem hialuronowym nie są permanentne, ponieważ po pewnym okresie są degradowane przez naturalnie występujące w skórze enzymy – hialuronidazy. Jednak dzięki temu, że kwas hialuronowy posiada zdolność do wiązania dużych ilości wody, nawet po degradacji wypełniacza skóra jest gładsza i bardziej napięta.

Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego

  • Restylane

Najpopularniejszym wypełniaczem na bazie kwasu hialuronowego jest Restylane, który może być stosowany do wygładzania zmarszczek, powiększania ust oraz rewitalizacji skóry. Preparat zawiera stabilizowany kwas hialuronowego, pochodzenia niezwierzęcego, dlatego nie jest konieczne wykonywanie testów skórnych przed zabiegiem, a ryzyko alergii jest minimalne. Efekty zabiegu nie są permanentne, utrzymują się do ok. 8-18 miesięcy. Preparat Restylane cieszy się pozytywną opinią ponad 75 światowych badań klinicznych.

Dla kobiet w wieku powyżej 20 lat zaleca się stosowanie preparatu Restylane Touch, który skoryguje pierwsze zmarszczki i „kurze łapki”.  Dużą popularnością cieszy się wersja preparatu Restylane Vital, która zapewnia głęboką rewitalizację skóry i chroni ją także przed efektami fotostarzenia. U kobiet starszych w celu wypełnienia zmarszczek stosuje się Restylane Vital połączony z klasyczną wersją preparatu Restylane. Do redukcji głębokich zmarszczek i bruzd konieczne jest zastosowanie preparatu Restylane Perlane. U pań powyżej 40-go roku życia, w celu wymodelowania twarzy i przywrócenia jej objętości zaleca się stosowanie preparatu Restylane Subq.  Gama preparatów Restylane zawiera również preparat Restylane Lipp, który zwiększa objętość i jędrność ust.

  • Juvederm

Uznanie kobiet zyskał również preparat Juvederm.  W celu rewitalizacji skóry oraz lekkiego ujędrnienia stosuje się preparat o najmniejszej zdolności do wypełnienia zmarszczek – Juvederm Ultra 2. Produkt ten może być stosowany również do wypełnienia ubytków i nierówności powstałych po trądziku. Aby wypełnić głębsze zmarszczki stosuje jest Juvederm Ultra 3, natomiast do modelowania utraconej objętości skóry np. w okolicy kości policzkowych podaje się preparat Juvederm Ultra 4. Do powiększania ust wykorzystuje się preparat Juvederm Ultra Smile.  Wszystkie produkty marki Juvederm zawierają lidokainę.

  • Teosyal

Największą rodzinę wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego stworzyła marka Teosyal. Składa się między innymi z oferty klasycznej (Teosyal First Lines, Teosyal Global Action, Teosyal Deep Lines, Teosyal Ultra Deep) zawierającej również wypełniacz do ust- Teosyal Kiss, z której każdy produkt posiada swój odpowiednik w wersji z substancją znieczulającą -lidokainą (linia PureSense). Największą popularnością obecnie cieszą się wypełniacze Teosyal Pure Redensity, które zapewniają kompleksową odbudowę skóry. Zawierają nie tylko kwas hialuronowy, ale również kompleks odmładzający (aminokwasy, antyoksydanty, witaminy oraz minerały).

  • Stylage

Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego z linii Stylage oparte są na unikalnej technologii IPN-LIKE, co oznacza, że zastosowany żel tworzy strukturę wzajemnie się przenikających sieci polimerowych, co zwiększa elastyczność preparatu. Gwarantuje to równomierność iniekcji oraz perfekcyjne rozłożenie preparatu.  Preparaty Stylage zawierają również przeciwutleniacze, które spowalniają naturalną degradację kwasu hialuronowego. Do wypełniania zmarszczek i bruzd nosowo-wargowych stosuje się Stylage S, Stylage M lub Stylage L. Do odbudowania ubytków objętości i przywracania konturów twarzy wykorzystuje się preparat Stylage XXL. Oczywiście w tej linii znajdziemy też wypełniacz służący do powiększania i nawilżania ust – Stylage Special Lips.

  • Emervel

Są to wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego stworzone przez firmę Galderma. W Polsce dostępne są dopiero od 5 lat, jednak ich popularność wciąż wzrasta dzięki zastosowaniu zaawansowanej techniki. Preparaty Emervel zostały opracowane w ramach Optimal Balance Technology, która pozwala ustalić idealny balans pomiędzy stężeniem a stopniem usieciowania kwasu hialuronowego. Technika gwarantuje prawidłową konsystencję produktu w każdej warstwie skóry. Preparaty Emervel są dostępne w wersji z lidokainą oraz bez lidokainy. Do redukowania małych zmarszczek lub rewitalizacji skóry zaleca się Emervel Touch. Do wypełniania głębszych zmarszczek i bruzd stosuje się Emervel Classic lub Emervel Deep. Aby uzupełnić ubytki objętościowe w obrębie kości jarzmowych konieczne jest zastosowanie preparatu Emervel Volume. Stworzono również specjalną wersję preparatu do powiększania ust – Emervel Lips.

Jak przebiega zabieg?

Na samym początku zabiegu,  skóra zostaje dokładnie oczyszczona i zdezynfekowana specjalnym preparatem. Następnie obszar skóry, na którym ma zostać wykonana iniekcja jest znieczulany specjalnym kremem. Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego zawsze powinny być przezroczyste, sterylne i wyglądem przypominać żel. Specjalista wykonujący zabieg, po konsultacji z pacjentką powinien dobrać odpowiedni rodzaj wypełniacza na bazie kwasu hialuronowego, który zagwarantuje oczekiwane efekty końcowe. Wybór jest zależny zazwyczaj od lokalizacji i głębokości istniejących zmarszczek.

girl with ray of sunshine on face

Jakie są wskazania do zastosowania wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego?

Ten rodzaj materiału jest stosowany do wypełnienia zmarszczek i bruzd zlokalizowanych w obrębie policzków, nosa, ust oraz tzw. „linii marionetki” i „doliny łez”. Kwas hialuronowy pozwala na pełną rewitalizacji skóry twarzy, dzięki czemu efektem końcowym jest wrażenie liftingu. Wypełniacze z kwasem hialuronowym bardzo często są stosowane również do konturowania i powiększania ust, korekty kształtu nosa oraz wolumetrii kości policzkowych.  

Czy istnieją przeciwwskazania do zastosowania kwasu hialuronowego?

Nie należy wykonywać iniekcji substancji wypełniających podczas chorób przebiegających z gorączką oraz infekcji bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych skóry. Jeżeli u pacjenta pojawiła się w przeszłości reakcja alergiczna na kwas hialuronowy lub nadwrażliwość na lidokainę czy inne miejscowe środki znieczulającego typu amidowego (artykaina, prylokaina, mepiwakaina, etydokaina itd.) to nie należy wykonywać zabiegu wypełnienia skóry. Przeszkodą jest także stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi oraz genetyczna skłonność do tworzenia przerostów i blizn. Specjaliści jako przeciwwskazania do wykonywania wypełniania podają również ciążę oraz okres karmienia piersią. Zabiegów wypełniania nie należy łączyć z peelingami chemicznymi, dermabrazją oraz leczeniem laserowym pl.wikipedia.org.

Jak dbać o skórę po zabiegu?

Po wykonaniu zabiegu iniekcji kwasu hialuronowego należy przez dwa tygodnie unikać opalania, korzystania z sauny oraz przebywania w niskich temperaturach. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się świąd, obrzęk czy zasinienie, jednak objawy te znikają samoistnie w ciągu kilku dni. Jeżeli wypełniacz na bazie kwasu hialuronowego został wstrzyknięty w skórę twarzy to przez około 12 godzin nie należy nakładać makijażu.

Jakich efektów można spodziewać się po zabiegu?

Efekt wypełnienia jest obserwowalny bezpośrednio po zabiegu i utrzymuje się ok. 6-12  miesięcy w zależności od wieku, zastosowanego preparatu, stanu skóry pacjentki, a nawet stylu jej życia. Widoczne jest wyraźne wypełnienie i wygładzenie zmarszczek oraz innych nierówności na twarzy (np. blizn potrądzikowych),a  także wymodelowanie konturu twarzy. Jednak nawet po pełnym wchłonięciu kwasu hialuronowego i utracie efektu objętości obserwowalna jest lepsza kondycja skóry niż przed zabiegiem. Ma to związek z biostymulacją komórek skóry przez zaaplikowany iniekcyjnie kwas hialuronowy.

Rate this post