athletic woman doing pull ups


Trwałe zwiększenie aktywności fizycznej odgrywa bardzo ważną rolę w procesie leczenia otyłości. Ćwiczenia fizyczne odpowiednio dobrane do indywidualnych możliwości nie tylko przyspieszają i ułatwiają utratę masy ciała ale pomagają również utrzymać uzyskany efekt. Właściwie dobrane ćwiczenia mogą sprawić, że nie staniesz się ofiarą efektu jo-jo.

Nie ma znaczenia jakie miejsce wybierzesz aby zwiększyć swoją aktywność ruchową. Bardzo ważne jest wykorzystanie codziennych czynności w celu zwiększenia twojej aktywności fizycznej. Nie tylko w czasie kuracji odchudzającej ale przez całe życie aktywność ruchowa jest niezbędna dla naszego zdrowia. Siedzący tryb życia (spędzanie wielu godzin przed telewizorem, komputerem, w korku ulicznym, ruchome schody) prowadzi do braku ruchu, co staje się niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Najlepiej jest zwiększyć aktywność ruchową w ramach codziennych zajęć:

 • w domu
 • w pracy
 • w szkole
 • w czasie zabawy i czasu wolnego

Codzienne czynności są znakomitym sposobem na spalanie kalorii.

Jakie zagrożenia niesie brak aktywności ruchowej? Jakie zagrożenie stanowi brak ruchu, najlepiej świadczy fakt, że jest to w podobnym stopniu niebezpieczne dla naszego zdrowia jak palenie papierosów.

Brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko następujących schorzeń:

 • choroby serca
 • nadciśnienie tętnicze
 • otyłość
 • osteoporoza
 • udar mózgu
 • depresja
 • rak jelita grubego

Wszystkie te schorzenia znacząco zwiększają ryzyko przedwczesnego zgonu.

Korzyści ze zwiększonej aktywności ruchowej

Aktywność ruchowa, szczególnie w czasie odchudzania, przynosi wiele bardzo wymiernych korzyści dla zdrowia. Najważniejsze z nich to:

 • szybsza utrata masy ciała
 • zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej bez utraty tkanki mięśniowej
 • zwiększenie wydolności organizmu
 • poprawa samopoczucia i wzrost energii życiowej
 • zmniejszenie napięcia i stresu
 • poprawa ogólnego stanu zdrowia
 • obniżenie ciśnienia tętniczego
 • obniżenie całkowitego poziomu cholesterolu i „złego” cholesterolu LDL we krwi

Regularna aktywność ruchowa może uchronić nas od wielu problemów zdrowotnych

 • Choroby serca i udar mózgu– regularne ćwiczenia fizyczne są korzystnym sposobem zapobiegania i jednym z elementów leczenia choroby niedokrwiennej serca. Prowadzą do poprawy wydolności serca, obniżenia poziomu cholesterolu, obniżenia ciśnienia tętniczego krwi i poprawy przepływu krwi przez narządy. Pacjentom z chorobami serca, a szczególnie z chorobą wieńcową, zalecane są ćwiczenia o małej intensywności i długim czasie trwania.

Aktywność fizyczna powinna być zawsze ustalana przez lekarza. Osoby, które nigdy nie ćwiczyły powinny zacząć od wysiłków trwających kilka minut dziennie, np. krótkich 10-minutowych spacerów wydłużanych stopniowo do 30 minut. Jeśli taki trening okaże się dla Ciebie zbyt męczący możesz ćwiczyć 3 razy dziennie po 10 minut. Oprócz spacerów polecane są ćwiczenia na ruchomej bieżni, pływanie, jazda na rowerze.
Najkorzystniejszą formą jest wysiłek fizyczny na powietrzu. Nie polecane są ćwiczenia siłowe, ponieważ prowadzą do nadmiernego przyspieszenia akcji serca i wzrostu ciśnienia tętniczego.
Dla bezpieczeństwa treningu należy zawsze przerwać ćwiczenia i skontaktować się z lekarzem jeśli wystąpią bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy, nieregularne bicie serca i znaczne zmęczenie.

 • Nadciśnienie tętnicze – regularny umiarkowany wysiłek fizyczny zapobiega nadciśnieniu tętniczemu, natomiast u osób z nadciśnieniem obniża skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi. Do obniżenia ciśnienia krwi przyczynia się również obniżenie podwyższonego poziomu cholesterolu (jest przyczyną nasilenia miażdżycy i wzrostu ciśnienia krwi) pl.wikipedia.org.
 • Cukrzyca typu II – wysiłek fizyczny zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, przez co zmniejsza się zapotrzebowanie na insulinę . Ponadto ułatwia utratę masy ciała, co sprzyja kontroli poziomu cukru we krwi
 • Otyłość– odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne wraz z dietą stanowią podstawę terapii
 • Bóle kręgosłupa i dolegliwości stawowe– regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie pleców i kręgosłupa, przyczyniają się do utrzymania lepszej postawy. Odpowiednio dobrane ćwiczenia, najlepiej z odciążenie stawów (np. pływanie ), ułatwiają chudnięcie. Nawet niewielka utrata 5-10 kg nadmiernej masy ciała przyczynia się do zmniejszenia bólów stawów biodrowych i kolanowych. pl.wikipedia.org.
 • Osteoporoza – ćwiczenia fizyczne, szczególnie z obciążeniem kości kończyn, sprzyjają uwapnieniu kości i zapobiegają osteoporozie.

W jaki sposób aktywność fizyczna pozwala kontrolować masę ciała?

Wysiłek fizyczny pomaga kontrolować wagę dzięki spalaniu nadmiaru spożytych kalorii, które w przeciwnym razie zostałyby zamienione w tkankę tłuszczową. Nasza masa ciała jest zależna od równowagi pomiędzy codziennym spożyciem kalorii zawartych we wszystkich pokarmach a spalaniem kalorii związanym z wszelką aktywnością życiową. .Kalorie spalamy nie tylko w czasie wysiłku fizycznego, ale również w czasie snu czy spoczynku zużywamy energię dla zapewnienia krążenia krwi, oddychania, trawienia pokarmów itd. Jeśli spożywamy więcej kalorii niż spalamy, wtedy nadmiar jest gromadzony w postaci tkanki tłuszczowej.

Natomiast jeśli spalamy więcej energii niż spożywamy, wtedy organizm spala zapasy energii zgromadzonej między innymi w postaci tkanki tłuszczowej. Jest to niestety jedyny sposób na zrzucenie nadwagi.

Wiele osób otyłych tłumaczy się brakiem czasu i odpowiedniego miejsca dla wykonywania ćwiczeń fizycznych. Tymczasem okazuje się, że codzienne zajęcia są doskonałym sposobem na spalanie kalorii, a dodatkowa aktywność nie wymaga szczególnego miejsca i sprzętu. Dobrym sposobem jest wkładanie większej energii w codzienne prace oraz spacery, marsze, gimnastyka czy taniec. Wszystkie te czynności nie wymagają szczególnego przygotowania.

Podobnie jak dieta, Twoja aktywność ruchowa w trakcie odchudzania powinna być zaczątkiem nowego, bardziej aktywnego stylu życia..

Wybierz ten rodzaj aktywności, który sprawia Ci najwięcej przyjemności i nie wymaga wielkich przygotowań. Najłatwiejszą i najbardziej dostępną formą ruchu są spacery.
Bardzo polecane są marsze w tempie ok. 6 km na godz., jazda na rowerze, pływanie. Trwałe zwiększenie aktywności fizycznej odgrywa bardzo ważną rolę w procesie leczenia otyłości może. Ćwiczenia fizyczne odpowiednio dobrane do indywidualnych możliwości nie tylko przyspieszają i ułatwiają utratę masy ciała ale pomagają również utrzymać uzyskany efekt.

Rate this post