close up on collar bone of woman with long hair


Łysienie androgenowe zazwyczaj jest indukowane przez genetycznie nabytą wrażliwość na androgen – związek chemiczny będący naturalną pochodną męskiego hormonu – testosteronu. Upośledzenie prawidłowej reakcji na DHT, czyli dihydrotestosteron przekłada się na zmniejszenie objętości mieszków włosowych, przez co są one mniej odżywiane, a proces produkcji włosów zostaje skrócony lub w ogóle zatrzymany. Pacjenci, u których wykryto nieprawidłowe stężenie dihydrotestosteronu doświadczali wzmożonego wydzielania sebum przez skórę głowy oraz skrócenia fazy rozwojowej włosa. Dodatkową przyczyną nasilającą objawy łysienia androgenowego jest napięcie mięśni skóry głowy hamujące swobodny porost włosów.

Nie poznano dokładnego mechanizmu biologicznego tej przypadłości. Może ona się pojawić w każdym wieku, jednak spadek testosteronu zaostrza symptomy choroby. Łysienie androgenowe pojawia się u kobiet cierpiących na zaburzenia hormonalne oraz tych, które znajdują się w fazie przekwitania, kiedy dochodzi do zmniejszenia poziomu estrogenów w organizmie. Badania potwierdziły, jednak olbrzymi wpływ genów na utratę włosów. Dziedziczenie łysienia androgenowego jest autosomalne i dominujące ze zmienną ekspresją genów. Łysienie androgenowe jest zazwyczaj dziedziczone wielogenowo.

Pierwsze objawy łysienia typu męskiego

O tym, czy łysienie androgenowe w ogóle się pojawi można w dość pewny sposób przekonać się, obserwując swojego ojca czy dziadka. Jeżeli nie cieszą się oni bujną czupryną włosów, niestety pewnie Ciebie też dotknie ta przykra przypadłość. Pierwsze symptomy choroby mogą pojawić się w każdym momencie, jednak wiek, w którym zaczniesz tracić włosy powinien być również zbliżony do początku pojawienia się łysienia u ojca i dziadka. Wizualnym efektem nadwrażliwości na androgen jest wyraźne przerzedzenie włosów oraz pojawienie się mało estetycznych zakoli. Aby zahamować postęp łysienia, priorytetowe znaczenia ma czas rozpoczęcia leczenia. Im szybciej zostanie ono podjęte, tym mniej włosów utracisz. W przeciwnym razie choroba rozprzestrzeni się na całą skórę głowy. Linia łysienia będzie systematycznie przesuwać się, zwiększając tzw. czoło. Finalnie  może poskutkować nawet całkowitą stratą włosów. 

woman with beautiful dark hair holding them

Łysienie androgenowe kobiet

U kobiet łysienia pojawia się po środku głowy i obejmuje całkowite, proporcjonalne przerzedzenie włosów. Bardzo często można zauważyć przebijające przez włosy placki skóry. Nie zaobserwowano, aby jakaś pacjentka utraciła całkowicie włosy w wyniku łysienia androgenowego, ponieważ występujący w zmniejszonym stężeniu estradiol hamuje ten proces. Niestety włosy i tak  stają się bardzo cienkie, słabe, a ponad 50% z nich wypada.

Skuteczne leczenie łysienia androgenowego

 Propecia jest dostępna w ofercie naszej kliniki internetowej, jednak aby ją zamówić koniecznie jest posiadanie recepty. W tej sytuacji by jeszcze bardziej zwiększyć komfort pacjenta uruchomiliśmy możliwość darmowej konsultacji online z lekarzem. Podczas składania zamówienia, chory jest zobowiązany wypełnić kwestionariusz medyczny zawierający podstawowe pytania zdrowotne. Jeżeli lekarz potwierdzi diagnozę i nie stwierdzi przeciwwskazań do stosowania preparatu Propecia zostanie wydana recepta, które automatycznie będzie zrealizowana w rekomendowanej przez nas aptece. Leki są wysyłane w dobrze zabezpieczonych i dyskretnych opakowaniach.

Rate this post