woman with curly hair outdoors


Objawy i leczenie łysienia androgenowego

Głównym podłożem łysienia androgenowego są uwarunkowania genetyczne. Przypadłość ta dotyka zazwyczaj mężczyzn, dlatego jest określane również jako łysienie typu męskiego. Specjaliści podczas przeprowadzonych badań ustalili, że 95% wszystkich przypadków utraty włosów jest spowodowanych łysieniem androgenowym.

Kiedy pojawia się łysienie?

Choroba najczęściej występuje przed 50 rokiem życia, ale tak naprawdę może zaatakować w każdym momencie, na co wpływ mają również geny. Znane są przypadki, gdy masowa utrata włosów pojawiała się u nastolatków. Pierwszym objawem jest cofanie się linii porostu włosów ze skroni i czoła chorego, co nazywane jest potocznie półkolami. Niestety na tym łysienie się nie zatrzymuje i postępuje dalej, aż obejmie całą powierzchnię skóry głowy i spowoduje całkowitą utratę włosów.

brunette with beautiful healthy hair

Wbrew pozorom choroba ta dotyka również kobiety, jednak w tym przypadku jest to nieprawidłowość sprzężona z hirsutyzmem, czyli zwiększonym stężeniem męskich hormonów (testosteronu) u kobiet. Pojawienie się łysienia androgenowego u kobiet jest sygnałem alarmującym o zaburzenie pracy układu hormonalnego, które z kolei wywołuje wiele ciężkich chorób, takich jak: wielotorbielowatość jajników czy nadaktywność kory nadnerczy.

Jak leczyć łysienie typu męskiego?

Ponieważ jest to choroba związana  z zaburzeniami hormonalnymi oraz nadwrażliwością organizmu na dihydrotestosteron (DHT) możliwe jest podjęcie pełnej i skutecznej kuracji leczniczej. Najskuteczniejszym środkiem farmaceutycznym jest Propecia, która nie tylko hamuje wypadanie włosów, ale również powoduje ich odrastanie. Nie warto wierzyć w moc magicznych maści i tabletek nieznanego pochodzenia. Zażywanie takich leków o nieokreślonym składzie może wywołać fatalne skutki dla zdrowia.

Rate this post