woman with red toe and hand nails moisturising feet


Wiele osób zmaga się z problemem jakim jest nieprzyjemny zapach stóp. Dolegliwość ta dotyka zarówno ludzi młodych jak i starszych, nastolatków – w równym stopniu kobiet jak i mężczyzn. Zanim poznamy skuteczne metody leczenia oraz zapobiegania potliwości warto zastanowić się, gdzie leży przyczyna pojawiania się nieprzyjemnego zapachu.
Na stopach człowieka znajduje się około 250 000 gruczołów potowych – to o wiele więcej niż na innych częściach ciała. Nie dziwi więc fakt, że stopy wytwarzają duże ilości potu.

Ciekawostką jest to, iż sam pot nie generuje brzydkiego zapachu – dopiero, gdy wejdzie w reakcje z bakteriami bytującymi na naszych stopach, wtedy dochodzi do powstania bardzo nieprzyjemnego zapachu. W tym miejscu warto więc się zastanowić, skąd biorą się owe bakterie – otóż odpowiedź jest bardzo prosta – to złe obuwie w największej mierze przyczynia się do powstawania tego wstydliwego problemu. Niejednokrotnie w butach typu trampki czy adidasy spędzamy kilka godzin. Najczęściej takie buty nie przepuszczają powietrza, co uniemożliwia naszej skórze swobodne „oddychać”. Wysoka temperatura panująca w takim obuwiu to idealne warunki to rozwoju bakterii, a  w połączeniu z produkowanym  przez stopy potem, wytwarzany jest zapach – niejednokrotnie trudny to zniesienia. 

Dlatego pierwszą zasadą dbania o stopy, jest dobór odpowiedniego obuwia.  Lepiej, aby w naszej szafie znajdowało się mniej par butów, ale dobrej jakości- wykonanych z wysokiej jakości materiałów owszem. Pozwalające skórze oddychać, z wyprofilowaną podeszwą. Oczywiście sam zakup obuwia nie wystarczy – należy odpowiednio zadbać o czystość butów. Ważne jest, aby je regularnie czyścić i wietrzyć – w ten sposób unikniemy namnożeniu bakterii w ich wnętrzu. Obecnie na rynku dostępy jest szereg produktów do butów, które mają zapobiegać gromadzeniu się nieprzyjemnego zapachu: są to różnego rodzaju wkładki pochłaniające wilgoć, odświeżające dezodoranty bądź spreje.

Pozostając przy tematyce obuwia, należy pamiętać, że jeżeli tylko pozwoli nam na to pogoda, powinniśmy ubierać sandały, które doskonale nadają się na upalne dni, pozwalając naszym stopom oddychać. Dobrze jest także, nie nosić tych samych butów przez kilka dni z rzędu. Jeżeli to możliwe powinniśmy je zmieniać, tak często jak to możliwe.

Dobór odpowiedniego obuwia oraz prawidłowe obuwie to najważniejsza zasada, dbania aby nasze stopy nie odstraszały nieprzyjemnym zapachem. Jednak, nie możemy przecież zapominać o codziennej higienie i mycie stóp! Wszystko bowiem sprowadza się do odpowiednich nawyków higienicznych. Stopy należy myć mydłem, najlepiej takim antybakteryjnym. Czynność tą powinno powtarzać się przynajmniej dwa razy dziennie, a w razie potrzeby nawet trzy razy. Istotna jest tu dokładność wykonywania tej czynności. Stopy trzeba dokładnie umyć, w każdym zakamarku. Pamiętać także trzeba o konieczności dokładnego osuszenia stóp. Nie należy czekać, aż same wyschną.

Kosmetyki na potliwość stóp – istnieje wiele kosmetyków, które zapobiegają nadmiernej potliwości stóp. Mogą mieć one różne postacie: żelu, kremu bądź dezodorantu do stóp. Stosować je należy po kąpieli, na suche stopy. Należy pamiętać, że użycie ich na brudne i spocone stopy nie przyniesie pożądanych rezultatów, a wręcz przeciwnie może wzmocnić te negatywne.

Skarpetki i wkładki zdrowotne – w aptekach dostępne są różnego rodzaju wkładki, wykonane ze specjalnych materiałów, które mają za zadanie pochłaniać pot i wilgoć, dzięki czemu stopy czują się bardziej komfortowo. Bardzo interesującym produktem, są skarpetki zdrowotne. Oprócz podstawowego materiału z jakiego są zrobione, czyli bawełny zawierają np. srebro czy algi morskie. Mechanizm ich działania polega, na uwolnieniu składników w trakcie wzrostu temperatury stopy, dzięki czemu zapewniają one zahamowanie wzrostu bakterii i grzybów, a co za tym idzie przeciwdziałają brzydkiemu zapachowi.

Kąpiele w herbacie – bardzo skutecznym sposobem na pozbycie się brzydkiego zapachu stóp, jest kąpiel czarnej herbacie. Aby ją przygotować, należy w litrze wody zaparzyć 5 torebek czarnej herbaty. Po ostygnięciu wywaru, moczymy w nim stopy przez około 15 -20 minut. Taka kąpiel wyeliminuje nieprzyjemny zapach, oraz sprawi iż nie będzie on pojawiał się w przyszłości.

Kąpiel w soli, occie, imbirze – kąpiele we wszystkich tych składnikach mają dobroczynny wpływ na nasze stopy. Pochłaniają one nieprzyjemny zapach, oraz zapobiegają pojawianiu mu się w przyszłości.

Naprzemienne kąpiele wodne – skuteczny i tani sposób, na problem z nadmierną potliwością stóp. Reguluje ona krążenie krwi, dzięki czemu reguluje ilość wydzielanego potu. Do wykonania takiej kąpieli potrzebujemy dwóch misek – z gorącą i zimną wodą. Po namoczeniu stóp w gorącej wodzie, błyskawicznie przekładamy je do wody zimnej. Czynność tą powtarzamy kilkakrotnie. Cały zabieg można przeprowadzam każdego dnia, a w szczególności latem.

Skrobia kukurydziana – kiedy wnętrze obuwia posypiemy skrobią kukurydzianą, wchłonie ona całą wilgoć z butów, dzięki czemu nieprzyjemny zapach nie będzie gromadził się zarówno w butach jak i na stopach.

Dieta – to niesamowite, ale to co jemy może mieć wpływ na zapach potu, który wydzielamy. Dlatego osobą o tendencji do nadmiernej potliwości zaleca się unikanie potraw z dużą ilością cebuli czy czosnku.

Pumeks – warto w niego zainwestować. Regularne stosowanie, pozwala na pozbycie się złuszczającego się naskórka, który oprócz dyskomfortu powoduje namnażanie się bakterii na stopach.

Należy pamiętać, że, gdy problem potliwości jest nadmierny i nie pomagają żadne dotychczas zastosowane metody, niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza specjalisty.

Należy pamiętać, że, gdy problem potliwości jest nadmierny i nie pomagają żadne dotychczas zastosowane metody, niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza specjalisty

Rate this post