feet with an ingrown toenails


Czym jest grzybica?

Jest to choroba wywołana przez grzyby rodziny dermatofitów, które uwielbiają ciepło i wilgoć. Łatwo zarazić się nimi na basenie, w saunie, pod prysznicem, w przymierzalniach a także na podłodze w pokojach hotelowych. Jedni są bardziej podatni na tego typu zakażenia inni mniej, do tych łatwiej ulegających grzybicy należą: drogowcy, sportowcy, diabetycy oraz osoby z zaburzeniami układu krążenia a także z wadami ortopedycznymi.

Objawy grzybicy

Objawy grzybicy zależą od postaci grzybicy: międzypalcowa – jest najbardziej powszechna. Najczęściej pierwsze zmiany są widoczne między 4 a 5 palcem, ponieważ tam jest najcieplej i najciaśniej. Skóra wtedy jest rozpulchniona, czasem pęknięta, podczas wycierania stóp odczuwa się ból https://pl.wikipedia.org/wiki/Atopowe_zapalenie_sk%C3%B3ry. Potnicowa –  w tym przypadku występuje bardzo dużo drobnych pęcherzyków na podeszwie stóp oraz zaczerwienienie skóry. Złuszczająca – tu można zauważyć nadmierne rogowacenie i złuszczanie się naskórka na podeszwie. Odczuwa się również świąd oraz silne pieczenie, nie pozwalające czasem na wykonywaniu prostych czynności, np. sen.

Jak walczyć z grzybicą?

Jednak i na grzybicę stóp są sposoby. Wcześnie rozpoznana grzybica może być zwalczona za pomocą prostych kremów czy maści stosowanych miejscowo. Jeśli niestety mamy do czynienia z zaawansowaną lub przewlekłą postacią potrzebne jest badanie mykologiczne, aby poznać dokładnie jakie grzyby ją wywołują pl.wikipedia.org. W laboratorium pobiera się próbkę w postaci łuszczącego się naskórka. Po kilku dniach lekarz może stwierdzić dokładnie jaki grzyb wywołał u nas zakażenie i dobrać odpowiednie leczenie.

Jak uniknąć zakażenia grzybicą?

Najlepiej gdyby wszyscy domownicy przeszli leczenie, ponieważ grzyby mogą rozwijać się na ręcznikach, dywanach i wszyscy są na nie narażeni. Po zakończeniu kuracji dobrze jest korzystać ze specjalnych pudrów lub kremów zapobiegających nawrotom wszystko. Należy również po zakończeniu leczenia dokładnie wydezynfekować podłogę, parą wyczyścić dywany wykładziny. Niestety maty łazienkowe nie nadają się do ponownego używania tak samo jak obuwie domowe, np. kapcie.

Nie pożyczać swojego obuwia innym osobom, używać skarpetek oraz butów z tworzyw naturalnych. Nie należy nosić trampek ani tenisówek na tzw. gumie. Na basenie, w saunie trzeba korzystać z kąpielowych klapek. Trzeba zwracać uwagę na salon kosmetyczny, w którym wykonuje się min. zabieg pedicure, aby sprzęt po każdym kliencie był wymieniany i dezynfekowany.

Rate this post