barefoot woman sitting on a beach


Grzybica stóp to uciążliwe schorzenie wywołane przez dermatofity – mikroskopijne grzyby, którymi można zarazić się podczas bezpośredniego kontaktu z chorą osobą, lub podczas korzystania z przedmiotów używanych przez tę osobę. Zakażeniom grzybiczym szczególnie sprzyjają miejsca ciepłe, jakim są nasze buty, które nosimy przez większość dnia. Jednak grzyby powstają nie tylko poprzez potliwość stóp i niedostateczne dotlenienie – bardzo łatwo można się nimi zarazić.

Przyczyny grzybicy są bardzo różne i nie ograniczają się do tych dwóch przytoczonych. Większe predyspozycje do powstawania grzybic mają osoby:

  • z obniżoną odpornością,
  • zażywające antybiotyki (osłabiają system immunologiczny organizmu),
  • z niedoborem witamin z grupy B oraz żelaza,
  • będące na diecie.

Najczęstszą przyczyną powstawania ognisk choroby w okolicach palców stóp jest nieodpowiednie zabezpieczenie ich przed patogenami choroby oraz niewłaściwa higiena pl.wikipedia.org. Bezpośrednie zagrożenie chorobą istnieje wówczas, gdy:

  • korzystamy wspólnie z tych samych przyborów służących do utrzymania higieny osobistej strzępki i zarodniki grzybicy mogą zostać przeniesione za pomocą ręcznika, obcinaczki i pilniczka do paznokci, a nawet mydła,
  • stosujemy ubiór niedostosowany do warunków i sylwetki – ciasne, niewygodne skarpetki i buty, szczególnie te wykonane ze sztucznych materiałów, mogą powodować nadmierną potliwość i wzrost temperatury ciała. Nadmierna ilość potu gromadzi się szczególnie w miejscach o słabej przewiewności idealnym miejscem do rozwoju zarodników grzybów chorobotwórczych są przestrzenie między palcami stóp. Dlatego warto zadbać o to, by nasze obuwie było wykonane z przewiewnych, najlepiej naturalnych materiałów,
  • korzystamy z pomieszczeń sanitarnych miejscach publicznie odwiedzanych, takich jak prysznice, łaźnie, a  nawet toalety – jeśli uczęszczasz na lekcje pływania, zdarza ci się korzystać z publicznych łaźni, czy mieszkasz przez jakiś czas w niesprawdzonym hotelu, możesz łatwo zarazić się grzybica stóp.

Podstawowym elementem obniżającym ryzyko zarażenia są najzwyklejsze w świecie klapki pl.wikipedia.org. Zakładając je np. pod prysznic ograniczasz bezpośredni kontakt stopy z podłogą, na której mogły pozostać fragmenty naskórka chorego na grzybicę stóp. Jeśli istnieją osoby, które nie widzą zagrożenia w mierzeniu obuwia podczas zakupów bezpośrednio na nieosłoniętą stopę, ostrzegamy – każdy kontakt skóry z patogenami grzybicy stóp stanowi najwyższe ryzyko zachorowaniem. Dlatego nawet w sezonie letnim, gdy wielu z nas korzysta z przyjemności chodzenia w sandałach i klapkach, buty w sklepie należy przymierzać w skarpetkach.

Spokojnie – nie oznacza to, że na każde zakupy musisz brać ze sobą dodatkową parę skarpetek https://pl.wikipedia.org/wiki/Klotrimazol. Na szczęście coraz więcej sklepów udostępnia klientom specjalne stopki do mierzenia obuwia, które skutecznie uniemożliwiają przedostanie się zarodników na stopę, dzięki zastosowaniu specjalnego preparatu. Stopki są także udostępniane w 3 kolorach, co ułatwia dopasowanie butów do charakteru stroju (beżowe, imitujące kolor skóry dla kobiet, czarne do eleganckich butów dla mężczyzn oraz białe dla osób przymierzających obuwie sportowe). Stopki są także udostępniane w 3 kolorach, co ułatwia dopasowanie butów do charakteru stroju (beżowe, imitujące kolor skóry dla kobiet, czarne do eleganckich butów dla mężczyzn oraz białe dla osób przymierzających obuwie sportowe)

Rate this post