female in green shirt natural parasite cleanse juice


Grypa żołądkowa – zwana grypą 24 godzin, to choroba polegająca na podrażnieniu żołądka i jelit. Zarazki wywołujące grypę żołądkową dostają się do organizmu przez jamę ustną. Grypa żołądkowa zazwyczaj trwa kilka dni przed pojawieniem się objawów. Mimo nazwy, grypy żołądkowej nie wywołuje wirus grypy, ale rotawirusy.

Grypa żołądkowa – infekcja rotawirusami

Rotawirusy są jednym z kilku wirusów powodujących infekcje grypy żołądkowej, pomimo braku związków z grypą. To najczęstsza przyczyna dotkliwej biegunki wśród dzieci i niemowląt. Do 5. roku życia prawie każde dziecko na świecie chociaż raz było zainfekowane rotawirusami. Podczas każdej infekcji następuje wzmocnienie odporności i następne infekcje są mniej dotkliwe, więc dorośli są rzadko zarażeni. Istnieje 5 rodzajów tego wirusa, określanych kolejno A, B, C, D i E detoxic opinie. Rotawirus A jest najczęstszy i powoduje ponad 90% infekcji. 

Wirus jest przenoszony drogą fekalno-oralną. Infekuje i uszkadza komórki z jelit. Mimo że wirus został odkryty w 1973 roku i odpowiada za 50% hospitalizacji dzieci i niemowląt z objawami ciężkiej biegunki, jego rola nie została należycie poznana w środowisku zdrowia publicznego, szczególnie w krajach rozwiniętych. Rotawirus również infekuje zwierzęta i jest chorobotwórczy dla inwentarza. 

Zazwyczaj wirus jest bez problemów opanowywany u dzieci, ale na świecie więcej niż 500 tys. dzieci poniżej 5 https://pl.wikipedia.org/wiki/Robaki. roku życia nadal umiera z powodu zakażenia rotawirusami każdego dnia i prawie dwa miliony więcej jest ciężko chore. W Stanach Zjednoczonych, przed rozpoczęciem programu szczepień antywirusowych, rotawirusy spowodowały śmierć ok. 2,7 mln dzieci, hospitalizację prawie 6 tys. i około 37 śmierci każdego toku. Kampanie zdrowia publicznego zwalczające rotawirusy skupiają się na zapewnieniu doustnej rehydracji dla zakażonych dzieci oraz szczepionek.

Grypa żołądkowa – objawy

Niektóre z najbardziej pospolitych objawów grypy żołądkowej to: biegunka, gorączka, ból głowy, odwodnienie i wymioty jaki. Wymioty i gorączka mogą, ale nie muszą wystąpić, biegunka występuje prawie zawsze. Przed udaniem się do lekarza warto postarać się samodzielnie zidentyfikować konkretne miejsce bólu brzucha, co pozwoli określić jego rodzaj bólu brzucha i szybciej wykryć chorobę.

Grypa żołądkowa – leczenie

Podawanie specjalnych płynów doustnych (zwanych terapią rehydracyjną) jest najbardziej efektywną metodą leczenia rotawirusów, co może zastąpić utracone płyny i sole mineralne. Specjalne płyny stosowane w leczeniu rehydracyjnym są dostępne w większości aptek i sklepów spożywczych bez recepty. Rodzice dzieci z ciężką biegunką powinni jak najszybciej zacząć nawadnianie i wziąć dzieci na badanie lekarskie. Płyny, które nie powinny być stosowane podczas grypy żołądkowej to: sok jabłkowy, wiśniowy i gruszkowy ze względu na zbyt wysoką zawartość cukru.

Rate this post