female with leather jacket and pink lipstick


Kwas migdałowy (ang. Mandelic Acid) jest zaliczany do grupy alfahydroksykwasów (AHA).  Nazwa systematyczna tego związku chemicznego brzmi tak naprawdę – kwas 2-fenylo-2-hydroksyoctowy. Budowa jego cząsteczki sprawia, że jest on zdecydowanie większy od molekuły kwasu glikolowego. To sprawia, że migdałowy jest łagodnie złuszczającym kwasem, działającym tylko powierzchniowo. Dzięki temu znalazł zastosowanie w kosmetyce jako składnik peelingów „letnich” z kwasami. Bardzo często jest stosowany także w terapii łączonej z mocniejszymi kwasami – glikolowym i cytrynowym.

Zastosowanie kwasu migdałowego w kosmetyce

Kwas migdałowy jest jednym z „najnowszych” kwasów alfa-hydroksylowych stosowanych w preparatach oraz zabiegach kosmetycznych. Odkryty został na początku XX wieku, jednak dopiero po 80 latach znalazł praktyczne zastosowanie w kosmetyce. Badania prekursorowe, które potwierdziły cenne z punktu widzenia medycyny estetycznej właściwości kwasu migdałowego zostały przeprowadzone przez zespół Mark’a Taylora. Wyniki badań wykazały, że już 20-50% stężenie tego kwasu skutecznie leczy trądzik pospolity, hiperpigmentację oraz defekty skóry, takie jak dermatoheliosis (naruszenie struktury skóry wywołane działaniem promieniowania UV).

Łączenie kwasu migdałowego z innymi substancjami kosmetycznymi

Ponieważ kwas migdałowy najefektywniej działa w niskim, kwasowym pH to bardzo często zaleca się łączenie go z innymi alfa-hydroksykwasami. Badania doktora Roberta Pelliccia pracującego w Instytucie Medycyny Estetycznej w Rzymie wykazały, że kwas migdałowy stosowany w duecie z kwasem cytrynowym wykazuje silny efekt synergistyczny. Preparaty kosmetyczne zawierające korelację obu tych kwasów są skuteczniejsze w złuszczaniu, rozjaśnianiu i oczyszczaniu skóry.

Jak działa kwas migdałowy?

Kwas migdałowy wykazuje przede wszystkim działanie przeciwtrądzikowe. Unieszkodliwia większość szczepów bakterii odpowiedzialnych za wypryski – Staphylococcus aureus, Bacillus proteus, Escherichia colli czy Aerobacter aerogenes. Jego właściwości wynikają między innymi z faktu, że budowa jego cząsteczki jest bardzo zbliżona do struktury cząsteczek znanych antybiotyków. Kwas migdałowy usuwa również zaskórniki, ponieważ rozpuszcza sebum i łój odpowiedzialne za zatykanie ujść mieszków włosowych. Stosowanie kwasu migdałowego pozwala również usunąć przebarwienia, nie wywołując przy tym pozapalnej hiperpigmentacji. Jak każdy kwas złuszcza martwą warstwę naskórka, dzięki czemu cera zyskuje zdrowy blask i gładkość. Stosowanie kwasu migdałowego jest zalecane również w profilaktyce i terapii przeciwzmarszczkowej, ponieważ stymuluje syntezę kluczowych białek skóry – elastyny i kolagenu.

woman after having spa treatment with towel on her head

Jak przebiega zabieg z kwasem migdałowym?

Zabiegi z kwasami, nawet tak delikatnymi jak kwas migdałowy zaleca się przeprowadzać w gabinetach kosmetycznych lub dermatologicznych. Zazwyczaj przed wykonaniem właściwego peelingu złuszczającego stosuje się kwas migdałowy o niskim stężeniu, który przygotowuje skórę do właściwego zabiegu oraz uwidocznia ewentualną nadwrażliwość pacjenta na kwas migdałowy. Przygotowanie skóry należy rozpocząć już dwa tygodnie przed planowanym terminem zabiegu goji cream cena. Sam zabieg peelingu kwasowego rozpoczyna się od oczyszczenia skóry twarzy z warstwy sebum, które blokuje działanie wszystkich alfa-hydroksykwasów (są nierozpuszczalne w tłuszczach), w tym również kwasu migdałowego. Następnie specjalnym kosmetykiem zawierającym 2% kwas migdałowy oraz kwas glikolowy, pirogronowy i mlekowy wykonuje się pre-peeling.

Po tym etapie można już przejść do nałożenia końcowego stężenia kwasu migdałowego o stężeniu 50% lub 70%. Czas kontaktu ze skórą zależy od wielu czynników, dlatego jest indywidualnie ustalany przez specjalistę. Zazwyczaj preparat złuszczający usuwa się ze skóry po ok. 15-20 minut i nakłada się esencję łagodząco-natłuszczającą z masłem shea, rumiankiem, olejkiem jojoba oraz witamina A, C i E. Chociaż kwas migdałowy nie zwiększa wrażliwości skóry na światło to po kuracji oraz w okresie przygotowawczym zaleca się stosować kremy z filtrami UVA/UVB oraz unikać opalania i wizyt w solarium (przez 2-3 tygodnie). Już po pierwszym peelingu migdałowym są widoczne efekty kuracji. Do pełnego rezultatu konieczne jest przeprowadzenie sześciu zabiegów w odstępie ok. 7 dni.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania peelingu migdałowego?

Nie należy wykonywać zabiegów z kwasem migdałowym,  jeżeli u pacjenta pojawiła się opryszczka lub inne stany zapalne w organizmie. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami są: nowotwory skóry, ciąża oraz karmienie piersią. Lekarze nie zalecają stosowania kwasu migdałowego u pacjentów cierpiących na atopowe zapalenie skóry czy łuszczycę. Nie należy łączyć zewnętrznego leczenia kwasem migdałowym z kuracja za pomocą izotretyoiny i innych zabiegów fotoleczniczych. Kwas migdałowy nie może być aplikowany na świeże blizny i rany. Ponieważ należy on do delikatnych kwasów złuszczających to bardzo często jest polecany osobom rozpoczynającym stosowanie kwasów, a także pacjentom, którzy borykają się z trądzikiem różowatym czy bardzo silnymi zmianami pigmentacyjnymi.

Czy stosowanie kwasu migdałowego wywołuje działania niepożądane?

Rzadko pojawiają się skutki uboczne, jednak u niektórych pacjentów może pojawić się lekki rumień lub krótkotrwałe złuszczanie się skóry.  Warto wiedzieć, że każdy peeling kwasowy może doprowadzić do aktywacji wirusa Herpes Simplex i wywołać rozległą opryszczkę. U osób szczególnie wrażliwych, zaleca się stosowanie leków przeciwwirusowych. Działanie kwasów może wywołać także miejscowe zaostrzenie zmian trądzikowych.

Czy wiesz, że…

Kwas migdałowy został odkryty już w 1909 roku przez J. W. Walkera oraz V. K. Krieble’a. Naturalnie występuje w migdałach oraz pestkach wiśni i moreli. Bardzo często jest pozyskiwany naturalnie poprzez hydrolizę wyciągu z gorzkich migdałów. Ciekawy jest fakt, że kwas migdałowy można pozyskać właśnie tylko z gorzkich migdałów. Słodkie migdały są za to źródłem olejku migdałowego, który silne regeneruje i zmiękcza skórę, nie wykazując właściwości złuszczających, typowych dla kwasu.

Rate this post